Logotypy Building Bridges, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej; informacja o finansowaniu przez Unii Europejskiej

Od lutego do września 2024r. realizujemy projekt “Zachodniopomorskie na rzecz akceptacji i równości”, który ma na celu wzmacnianie środowisk lokalnych do propagowania zapisów Karty Praw Podstawowych (KPP) dotyczących równości, w szczególności niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, a tym samym zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec osób LGBTQ+ oraz zwiększenie skuteczności wsparcia kryzysowego dla dzieci i dorosłych LGBTQ+ - ofiar przemocy ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.

W ramach projektu prowadzimy następujące działania:

  • warsztaty dla rodziców osób LGBTQ+ w zakresie ochrony i obrony przed dyskryminacją i przemocą
  • warsztaty dla społeczności lokalnych zamieszkałych 5 miejscowości w regionie Zachodniopomorskiego na temat KPP, w szczególności w zakresie podejmowania działań na rzecz niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową
  • prowadzenia wsparcia dla dorosłych osób LGBTQ+ - osób z zespołu Fundacji, zajmujących się działaniami pomocowymi

Projekt współfinansowany jest przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges - Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Aktualności

Zaczynamy projekt Zachodniopomorskie na rzecz akceptacji i równości! W najbliższych miesiącach będziemy prowadzić działania edukacyjne dla rodziców osób LGBTQ+ oraz społeczności lokalnych z regionu Zachodniopomorskiego. Odbędziemy szkolenia nt. prowadzenia warsztatów edukacyjnych, a nasz zespół pomocowy skorzysta ze wsparcia indywidualnego oraz superwizji grupowych. Nasz projekt ma na celu zwiększenie równości i promocję akceptacji osób LGBTQ+ w naszym regionie.

Zespół Fundacji

W lutym (15.02) i marcu (15.03) odbyliśmy szkolenia z prowadzenia warsztatów edukacyjnych dla rodziców oraz społeczności lokalnych. Dziękujemy Mai Wencierskiej, psycholożce, seksuolożce i terapeutce, z wieloletnim doświadczeniem prowadzenia warsztatów i szkoleń, za odpowiedzi na nasze pytania i wątpliwości dotyczących prowadzenia spotkań edukacyjnych.

Warsztaty 15.02.2024

W lutym (18.02) i marcu (17.03) w naszej siedzibie odbyły się warsztaty edukacyjne dla rodziców osób LGBT+. Rozmawialiśmy o tym jak chronić i bronić osoby LGBT+ przed dyskryminacją i przemocą, jakie standardy międzynarodowe UE traktują o przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną, i w jaki sposób rodzice, będący bardzo ważną grupą potencjalnych sojuszników_czek, mogą wspierać egzekwować prawa osób LGBT+ w przypadkach ich naruszeń.

W warsztatach w lutym wzięło udział 17 osób (3 mężczyzn i 14 kobiet), natomiast w marcu 9 (1 mężczyzna i 8 kobiet). 21 kwietnia odbyły się kolejne warsztaty, w których uczestniczyło 9 kobiet. W ustnej informacji zwrotnej rodzice wskazali, że najważniejsze dla nich jest kształtowanie postaw akceptujących w środowisku szkolnym, sąsiedzkim, zawodowym oraz przełamywanie obaw związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji.

W marcu odbyliśmy również pierwsze spotkanie superwizyjne dla naszego zespołu pomocowego. Okazało się ono bardzo ważne dla ewaluacji naszych działań pomocowych i interwencyjnych, umożliwiło wyrażenie wątpliwości i trudności, z jakimi zmierzamy się udzielając wsparcia osobom queer.

13.05.2024r. w siedzibie Czaplinieckiego Ośrodka Kultury odbyły się warsztaty edukacyjne dla społeczności lokalnej Czaplinka. Warsztaty trwały 3 godziny, wzięło w nich udział 11 osób (4 mężczyzn i 7 kobiet). Podczas warsztatów rozmawialiśmy o Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej i jakie prawa osób LGBTQ+ z niej wynikają, zgłębialiśmy zagadnienia dotyczące orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, przede wszystkim skupiając się na tym jak każdy z nas może przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową w swoim otoczeniu.

W informacji zwrotnej osoby uczestniczące wskazały, że nie miały świadomości i wiedzy o skali przemocy wobec osób LGBT+ oraz w jak dużym stopniu dyskryminacja i przemoc wpływa na ich funkcjonowanie. Podkreśliły, że ich wiedza na temat przeciwdziałania dyskryminacji oraz odpowiednich dokumentów międzynarodowych stanowiących o równości znacznie się zwiększyła. Zadeklarowały zaangażowanie i udział w przyszłych działaniach.

Warsztaty w Czaplinku

Warsztaty w Czaplinku

Warsztaty w Czaplinku

W maju odbyły się również warsztaty edukacyjne dla rodziców osób LGBT+. Wzięło w nich udział 7 osób (6 kobiet i 1 mężczyzna). Rozmawialiśmy o tym jak chronić i bronić osoby LGBT+ przed dyskryminacją i przemocą, jakie standardy międzynarodowe UE traktują o przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną, i w jaki sposób rodzice, będący bardzo ważną grupą potencjalnych sojuszników_czek, mogą wspierać egzekwować prawa osób LGBT+ w przypadkach ich naruszeń.

W czerwcu (23.06.2024) w warsztatach wzięło udział 7 (6 kobiet i 1 mężczyzna). Dla wielu z osób uczestniczących było to pierwsze tego rodzaju spotkanie edukacyjne i część warsztatów poświęcaliśmy wyjaśnieniu podstawowych pojęć dot. orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, z racji zgłoszonej na początku warsztatów takiej potrzeby. Pierwszy raz doświadczaliśmy też sytuacji, że osoby uczestniczące wskazywały na potrzebę pokierowania do pomocy psychologicznej, z racji dużych emocji i kryzysu związanego z doświadczaniem dyskryminacji przez ich dzieci, oraz trudności z akceptacją nienormatywnej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej.

Warsztaty 23.06.2024

W lipcu (21.07.2024) podczas warsztatów dla rodziców osób LGBT+ skupiliśmy się na tym, jakie prawa chronią osoby LGBT+ w Polsce i jakie działania mogą podjąć rodzice, by wspierać rzecznictwo lokalne i krajowe na rzecz zapewnienia praw społeczności LGBT+ oraz jak kształtować postawy sojusznicze w swoim otoczeniu. W warsztatach wzięło udział 7 osób (5 kobiet i 2 mężczyzn).

W sierpniu (25.08.2024) w warsztatach wzięło udział 5 osób (4 kobiety i 1 mężczyzna). Podczas tych warsztatów rozmawialiśmy, poza omówieniem Karty Praw Podstawowych, o języku inkluzywnym, stereotypach, uprzedzeniach i dyskryminacji. Na warsztatach niektóre osoby uczestniczące pojawiły się ponownie, uzasadniając obecność potrzebą zwiększenia wiedzy, ale też integracji z innymi rodzicami osób LGBT+, które zmagają się z podobnymi problemami.

Warsztaty 25.08.2024

We wrześniu przeprowadziliśmy warsztaty w Drawsku Pomorskim, Wałczu oraz Pełczycach.

13 września prowadziliśmy warsztaty w Zespole Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Drawsku Pomorskim. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania – w warsztatach wzięło udział 65 osób (60 kobiet i 5 mężczyzn). Poruszyliśmy tematykę nie tylko prawnych zagadnień czy psychologicznego wsparcia dla młodzieży LGBTQ+, ale również rozmawialiśmy o barierach w świadomości społecznej, braku akceptacji czy wręcz dyskryminowaniu przez osoby najbliższe czy rówieśnicze. Mnożyły się pytania, przykłady, zwłaszcza ze strony nauczycielek z dłuższym stażem, za co bardzo dziękujemy.

Warsztaty w Drawsku Pomorskim

Warsztaty w Drawsku Pomorskim

Warsztaty w Wałczu (17.09) odbyły się w Wałeckim Centrum Kultury, wzięło w nich udział 10 osób (8 kobiet i 2 mężczyzn). Podczas warsztatów osoby uczestniczące dzieliły się trudnościami, jakich doświadczają w życiu codziennym gdy wspierają osoby LGBTQ+, reakcji najbliższego otoczenia i dyskryminacji, jakiej doświadczają osoby LGBTQ+ w ich miejscowości; rozmawialiśmy o prawie krajowym i międzynarodowym, jak można wspierać osoby należące do grup marginalizowanych. W spotkaniu wziął również udział Burmistrz Wałcza, Maciej Żebrowski.

Warsztaty w Wałczu

23 września zorganizowaliśmy warsztaty w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Pełczycach. W warsztatach wzięło udział 10 osób (9 kobiet i 1 mężczyzna). Mieszkanki i mieszkańcy Pełczyc najbardziej zainteresowane_i były_li kwestiami dotyczącymi wiedzy o orientacjach psychoseksualnych i tożsamościach płciowych, jak również informacjami o wpływie dyskryminacji na zdrowie psychiczne, funkcjonowaniu młodzieży LGBTQ+ w szkołach i środowisku rodzinnym oraz z jakich narzędzi mogą korzystać by zwiększać świadomość i akceptację w swoim otoczeniu,

Warsztaty w Pełczycach

Warsztaty w Pełczycach

29 września odbyły się ostatnie warsztaty dla rodziców osób LGBTQ+. Wzięło w nich udział 7 osób, wszystkie osoby uczestniczące były kobietami. Osoby uczestniczące wskazały na istotność takich warsztatów ze względu na ich wymiar edukacyjny, jak i integracyjny. Rodzice, którzy przyszli na warsztaty więcej niż raz szczególnie wskazywali na to, jak ważne jest by mogli się poznawać i spotykać jako grupa sojusznicza.

Warsztaty 29.09.2024

W sierpniu i wrześniu zespół pomocowy odbył również trzy spotkania superwizji z psycholożką oraz skorzystał z indywidualnych konsultacji psychologicznych. Możliwość wsparcia psychologicznego oraz grupowej superwizji była dla nas bardzo ważna, by wzmocnić się zarówno indywidualnie jako osoby świadczące wsparcie, jak i jako zespół osób które świadczą wsparcie dla różnych osób beneficjenckich.

Już po zakończeniu projektu wzięliśmy udział w II Krajowym Kongresie Współpracy Lokalnej (10-11.10). Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w wydarzeniu, interesujących debatach, okazję do poznania lokalnych grup i organizacji, które działają na rzecz praw człowieka oraz inspirację inicjatywami podejmowanymi przez Grantobiorców_czynie!

II Krajowy Kongres Współpracy Lokalnej